Jedyna w Trójmieście restauracja gruzińska – Ocneba w Sopocie. Przeczytaj recenzję!

ocneba sopot menu recenzja

Zawsze chciałem zwiedzić Gruzję, jeszcze się nie udało, ale taki plan jest. Co zrobić, jeżeli nie możesz gdzieś pojechać? Oczywiście można przeglądać zdjęcia czy „przejechać się” po Street View. Można też iść do knajpy, która serwuje tradycyjne dania z danego miejsca. Tak też zrobiłem.

Ocneba mieści się w klimatycznym patio, tuż obok Monciaka w Sopocie. Kiedyś był tam pub, dziś jedyna w Trójmieście restauracja gruzińska. Prowadzi ją rodowity Gruzin, co już powinno dobrze świadczyć o lokalu. Wystrój? Inspirowany kulturą gruzińską, czuć ten autentyzm, chociaż fajerwerków nie ma. Te powinny być na talerzu.

Menu Ocneby jest całkiem sporenie brakuje specjałów, które kojarzyłem wcześniej, jak chinkali czy chaczapuri. Jest z czego wybierać, choć ceny są całkiem wysokie. Można to usprawiedliwić lokalizacją, ale myślę, że sporo osób może to odstraszać. Szczególnie, że np. chinkali w Mandu są prawie o połowę tańsze.

Przejdźmy jednak do konkretów. Zamówiłem roladkę z bakłażana na przystawkę, chaczapuri i oczywiście chinkali. Niestety pierwszy zawód, nie było akurat chaczapuri (co mnie w sumie zdziwiło, bo to teoretycznie jedno z najprostszych dań). Zamiast tego zdecydowałem się na kubdari, czyli placek z ciasta drożdżowego z mięsem (wołowiną, wieprzowiną i baraniną), warzywami i przyprawami w środku.

 

 

 

 

 

Przystawka świetna – aromatyczny bakłażan z pastą z orzechów włoskich był pyszny i jeszcze zwiększył apetyt na kolejne gruzińskie przysmaki. Z kolei kubdari mnie nie zachwyciło. Niby wszystko ok – dobre jakościowo mięso i smaczne ciasto, ale brakowało takiego wow jak w przypadku przystawki. Wydaje mi się, że było trochę zbyt mało aromatyczne, smak nie był moim zdaniem wystarczajaco podkręcony. Oczywiście ekspertem od kuchni gruzińskiej nie jestem, ale spodziewałem się czegoś lepszego – to było po prostu ok. W przeciwieństwie do chinkali, które mnie dosłownie zachwyciło. Wcześniej jadłem już kilka razy chinkali w innych restauracjach, ale to było mistrzowskie. Super ciasto, idealnie doprawione mięso i pyszny wywar. 10/10.

Podsumowując – warto odwiedzić Ocnebę. Ja pewnie wrócę kiedyś, by wreszcie spróbować chaczapuri. A kubdari widocznie nie wstrzeliło się w moje kubki smakowe, co nadrobiły pierożki chinkali. I to z nawiązką. Wysoka cena? Trochę tak, ale mimo wszystko warto wydać te kilka złotych więcej i choć przez chwilę poczuć się jak w Gruzji. Przy okazji mam nadzieję, że niedługo spróbuję gruzińskich przysmaków już w Gruzji :) Szukam tanich lotów!

Ocneba, Sopot: ul. Monte Casino 36/5, otwarte pon.-pt. 11-22, sob.-nd. 11-23, tel. 506 263 225