Bajgle i gofry/waffles w nowojorskim stylu.

Schopenhauer Gdańsk

Takiego miejsca brakowało mi w Trójmieście od dawna. Wytrwane gofry w wielu europejskich czy polskich miastach są bardzo popularne, nad morzem dotąd królowały te słodkie – z kilogramem bitej śmietany i owoców z puszki. Na szczęście niedawno otworzyła się mała, ale klimatyczna knajpka Sch.Schopenhauer.

Na fanpage’u Sch.Schopenhauer reklamuje się „Nowojorskie bajgle i gofry w sercu Gdańska” i wprawdzie (jeszcze!) nie byłem w Nowym Jorku, to myślę, że te serwowane w nowym gdańskim lokalu mogłyby konkurować z tymi zza oceanu. A na pewno konkurują z warszawskimi, które miałem okazję kilka razy smakować.

Jednak przejdźmy do konkretów. Sch. to knajpa, która oferuje kilkanaście rodzajów wytrawnych gofrów (zwanych również waffles) i bajgli. Chociaż menu nie jest obszerne, to wybór jest całkiem spory, bo znajdziemy wersje z boczkiem, masłem orzechowym, karmelem, łososiem, jakiem czy hummusem. Są też bardziej „alternatywne” propozycje jak z malinami czy nawet ciastkami oreo i preclami. Wszystko bardzo fajnie skomponowane, dobrze wyważone i przede wszystkim bardzo smaczne. Oprócz tego rano można zjeść śniadanie (w godz. 10-14 np. jajecznica, frankfurterki czy granola), a wieczorem wypić piwo (niezły wybór piw rzemieślnicznych).

 

 

 

 

 

Ja spróbowałem gofra z bekonem, jajkiem poche i syropem klonowym oraz z jabłkami, preclami i słonym karmelem. Jak widzicie, kompozycje są odważne, ale przede wszystkim pyszne. W obu przypadkach smaki były bardzo dobrze dobrane. Bajgli jeszcze nie próbowałem, ale z pewnością niebawem to nadrobię. Porcje ok, choć na początku myślałem, że są trochę małe. Po zjedzeniu zmieniłem zdanie. Warto też podkreślić jakość ciasta, odpowiednio chrupkie na zewnątrz i puszyste w środku.

Dużym plusem Sch.Schopenhauer jest fakt, że w piątki otwarty jest do godz. 1, czyli pojawiła się kolejna smaczna alternatywa na wieczorny głód. W pozostałe dni lokal otwarty jest do godz. 22. Na uwagę zasługuje także wystrój – knajpka choć mała, to bardzo ładnie urządzona. Modny minimalizm udało się połączyć z industrialnymi elementami, a całość upiększa świetny neon z napisem „Świat jest moim wyobrażeniem”. To oczywiście cytat z Arthura Schopenhauera, ktroy urodził się właśnie przy ul. Świętego Ducha, gdzie mieści się Sch.

Sch.Schopenhauer, Gdańsk: ul. Św. Ducha 119/121, otwarte pon.-czw. 10-22, pt. 10-1, nd. 10-22, tel. 533 433 471

  • Mieszkam w Gdańsku, a nigdy tam nie byłam! Koniecznie muszę się wybrać, bo uwielbiam gofry w każdej postaci. Filozofię Schopenhauera też, no i ten cudny fanpage Ból istnienia Schopenhauera :D